AS Monaco, kniežackí klub hrajúci najvyššiu francúzsku ligu, zažíva neuveriteľné obrodenie. V domácej lige jeho hráči siahajú po ôsmom historickom titule, a zároveň prvom od roku 2000. V Lige majstrov sú už vo štvrťfinále a nie je vylúčené, že pôjdu ešte ďalej. Klub však zrejme čakajú veľké zmeny!

AS Monaco na horúcej pôde Dortmundu zvíťazilo v úvodnom štvrťfinálovom zápase 2:3. Má tak všetky predpoklady k tomu, aby sa dostalo do semifinále, ak nie ďalej. Pred pár rokmi by to však nepovedal nik a od pádu na hranicu profesionálnej úrovne, ho zachránil jediný muž.

Po tom, ako sa klub pred pár rokmi ocitol na chvoste druhej francúzskej ligy, ho totižto kúpil ruský miliardár Dmitry Rybolovlev. Ten okamžite kúpil do klubu niekoľko posíl, ktoré udržali Monaco v lige. Sezóna 2012/13 už patrila tomuto klubu, veď za celý ročník prehral len štyri zápasy a bez problémov postúpil do Ligue 1. A to bol len začiatok, veď odborníci okamžite Monacu prognózovali boj o pohárové priečky. A nemýlili sa. Monaco okamžite vyletelo na druhé miesto francúzskej ligy, len deväť bodov za suverénnym PSG. V sezóne 2014/15 síce Monaco obsadilo “až” tretie miesto, no to bola len daň za štvrťfinálovú účasť v Lige majstrov. V ročníku 2015/16 klub sklamal. V lige skončil síce tretí, no získal o desať bodov menej, ako sezónu predtým. Následne sa dokonca ani nekvalifikoval do skupinovej fázy Ligy majstrov.

To sa však v tejto sezóne zmenilo, o čom netreba priveľmi vypisovať. AS Monaco sa stalo rovnocenným súperom pre PSG a v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži sa ho obávajú aj najväčšie kluby. To má však za následok významnú daň. Je ňou enormný záujem o hráčov tohto klubu. No a vedenie Monaca tak čaká zložité rozhodnutie. Buď sa rozhodne za obrovské peniaze predať svoje hviezdy alebo mu budú prednejšie úspechy, ktoré má klub na dosah, a ktorých môže mať v tejto zostave nespočet.

Obrovský záujem majú najväčšie veľkokluby o 18-ročného Kyliana Mbappého, ktorý je jedným z najperspektívnejších útočníkov na svete. Záujem veľkoklubov neobchádza ani trio Bernardo Silva – Tiemoué Bakayoko – Benjamin Mendy (všetci ročník nar. 1994), a rovnako tak ani Thomasa Lemara, ktorý je ešte o rok mladší. Mbappého cena sa môže pohybovať až za magickou hranicou sto miliónov eur, za ostatných hráčov kluby zrejme ponúknu viac, ako päťdesiat miliónov eur.

Za tieto sumy by “Kniežatá” mohli nakúpiť viacero ďalších hráčov, no nákup nových posíl je vždy risk, ktorý nemusí vyjsť a v konečnom dôsledku to môže mať na tento klub negatívny vplyv. Ako sa vedenie rozhodne? To necháme na kompetentných. No jedno je isté – v Monacu budú mať rušné leto…

Foto: Instagram