Navzdory dvom ligovým titulom behom dvoch sezón a aktuálnej prvej priečke v La Lige sa po vzájomnej dohode (nepochybne navrhnutej zo strany klubu) porúča z FC Barcelony Ernesto Valverde. Jeho nástupcom sa stal trošku nečakane nie práve slávny Quique Setién. Upozorňujeme, že tento článok je postavený na názore jedného z našich. 

61-ročný kedysi dlhoročný futbalista pôsobiaci v najvyššej španielskej lige je v súčasnosti už aj ostrieľaným trénerom s takmer 20-ročnou praxou. Futbalové skúsenosti na rozdávanie má teda z oboch strán. Teraz ho však bude čakať celkom iná úloha, keďže viesť FC Barcelonu je pochopiteľne celkom iné, ako byť trénerom Betisu, Luga, Las Palmas či Santanderu. Stačí sa pozrieť na osud jeho predchodcu Valverdeho, ktorému k zotrvaniu v klube nestačili ani štyri trofeje, priebežné prvé miesto v La Lige a semifinálová účasť v Lige Majstrov behom necelých troch rokov. Ciele súčasnej Barcelony nastolené najmä Pepom Guardiolom, príp. Luisom Enriquem sú jasné. Okrem zisku najcennejších trofejí je nevyhnutná aj pohľadná ofenzíva hra.

Setiénova rola sa dá ale do istej miery prirovnať k tej, ktorú v októbri 2018 prijal v Reale Madrid Santiago Solari. Ten je síce o dosť mladší a teda nemal toľko skúseností. Za to ale obaja dovtedy neviedli žiadny veľký klub, ich mená teda v čase podpísania zmluvy neboli nijak hviezdne a obaja prišli do gigantických klubov s najvyššími cieľmi počas akéhosi úpadku, pričom ich hviezdami nabité kádre majú známky opotrebenia. Na strane Realu to boli úspechmi presýtení Kroos, Modrič, Ramos, Marcelo, Bale, Benzema a ďalší, v Barcelone sú to zase Piqué, Busquets, Rakitič, Suárez, Alba a samozrejme aj Messi, hoci o obrovských individuálnych kvalitách týchto jednotlivcov nemôže byť akákoľvek pochybnosť.

Solari síce Real zdecimovaný odchodom Ronalda a tromi mesiacmi pod vedením Lopeteguia, ktorý svoje miesto neustál, trošku pozdvihol, no behom pár týždňov či mesiacov mohol len sotva urobiť nejaké zázraky. Navyše, ani nedostal nejakú výraznú finančnú injekciu na prestavbu kádra, pričom ťažko povedať, či by mu prešiel napríklad návrh na predaj niektorých veľkých mien.

Setién teraz prichádza uprostred zimného prestupového obdobia a aj keby náhodou dostal nejaké peniaze na posily, len ťažko môže mať cit na zisk tých správnych hráčov, ktorí by dodali potrebný impulz. Navyše nesmie počítať so službami tradičnej opory Suáreza, ktorý bude niekoľko mesiacov mimo. Zlé jazyky okamžite naznačujú, že bude len bábkou, ktorá bude musieť poslúchať vedenie a Messiho, pričom aj tak sa v zákulisí rysuje príchod Xaviho, poprípade nejakého zvučného trénerského mena, ktoré dostane skutočnú možnosť niečo zmeniť. Setién tak môže akurát pracovať s tým, čo má, a veriť, že Messi v sebe nájde ďalšiu motiváciu a bude v kľúčových okamihoch rozhodovať zápasy v prospech Barcelony.

Samozrejme, Setién môže prekvapiť a napríklad vytiahnuť nejakého šikovného hráča z B-tímu alebo akadémie, poprípade prinavrátiť sebe typickým ofenzívnejším štýlom hry takúto stratégiu aj hráčom Barcelony. Môžu konečne zažiariť Griezmann či Dembélé a v spolupráci s Messim a mladíckou dravosťou Arthura, de Jonga, Péreza či Fatiho nie je vylúčené, že Barcelona zažije úspešnú jar. To ukáže až čas, no nevýhodou trénerov veľkoklubov je neustále porovnávanie s tými najslávnejšími a najúspešnejšími, pričom každý horší výkon či strata bodov sú v dnešnom svete sociálnych sietí malou samovraždou.

Fanúšikovia Barcelony majú stále pred očami časy Pepa Guardiolu

Foto: Twitter