Zatiaľ, čo z Európy poznáme už desať účastníkov MS 2022 a zvyšných troch určí marcové play-off, v ktorom medzi nasadenými tímami figuruje šestica najlepších tímov na druhých miestach, v Afrike majú iný systém. Podľa niektorých nespravodlivý, iný s ním súhlasia.

V Afrike sa tentokrát po prvý raz v histórii uchýlili k inému formátu, na aký bývali v konfederácii CAF zvyknutí. V „hlavnej“ druhej fáze nebolo ako v minulosti len 25 krajín rozdelených do piatich skupín, ktorých víťazi sa kvalifikovali na záverečný turnaj. Teraz bolo v druhej fáze 40 krajín a hralo sa v desiatich skupinách.

V marci sa rozhodne o pätici afrických účastníkov, keďže desať víťazov skupín bude rozdelených na päť nasadených a päť nenasadených a následne losovaných do dvojíc, ktorých víťazi si zaistia účasť v Katare. Avšak, na rozdiel od Európy, v CAF sa určujú nasadené celky podľa rankingu FIFA.

Vďaka tomu budú nasadenými Senegal (20. v aktuálnom vydaní rebríčku FIFA), Maroko (28.), Tunisko (29.), Alžírsko (32.) a Nigéria (36.). Naopak, nenasadenými krajinami budú Egypt (45.), Kamerun (50.). Ghana (52.), Mali (53.) a DR Kongo (64.).

Pritom, také Mali bojujúce o historicky prvú účasť na svetovom šampionáte si v 2. fáze pripísalo v nadpise spomínanú bilanciu 5-1-0, a navyše, ani raz neinkasovalo. Ak by sa v Afrike určovalo nasadenie ako v Európe, bolo by tretie a bolo by nasadené. Podobne by sa medzi nasadenými objavil i Kamerun, ktorý za sebou zanechal v skupine i favorizované Pobrežie Slonoviny. Každopádne, pravidlá boli nastavené vopred a treba ich rešpektovať.


Zdroj: Ghanasoccernet.com | Foto: Pixabay.com