Rusko zažilo v poslednej dobe viacero dopingových škandálov. Jeho športovci mali dokonca zákaz štartovať na tohtoročných zimných olympijských hrách. Obavy a podozrenia z dopingu preto sprevádzali aj mužskú futbalovú reprezentáciu na domácich majstrovstvách sveta. 

Rusi predčili na MS všetky očakávania, keď ich púť skončila až vo štvrťfinále. Tam ich po penaltovej dráme vyradili Chorváti. Takýto výkon nikto nečakal, preto sa začali vynárať aj nepotvrdené obvinenia o užívaní zakázaných látok.

Nemecký denník Bild dokonca uviedol, že pred spomínaným štvrťfinálovým zápasom bolo jasne vidieť, ako si hráči pretierajú svoje nosy. Všetko sa snažil vysvetliť doktor ruského tímu Eduard Bezuglov.

“Je to len amoniak v kusoch bavlny, ktorý sa potom vdýchol,” vysvetľoval miestnym médiám ruský lekár a dodal: “Už niekoľko desaťročí sa používa nie len v športe, ale aj v každodennom živote človeka, keď niekto stratí vedomie alebo sa cíti slabý.” 

Bezuglov rázne odmietol, aby v tomto prípade išlo o doping. “Môžte ísť do hociktorej lekárne a kúpiť bavlnu a čpavok,” dodal na záver vysvetlenia.

Používanie amoniaku slúži na zlepšenie prietoku krvi a zväčšenie kapacity pľúc. Táto látka však nie je zakázaná antidopingovými predpismi FIFA.

 

Zdroj: Marca.com | Foto: Twitter