35-ročný ruský útočník Alexander Ovečkin patrí medzi najväčšie osobnosti súčasnej NHL, pričom v zámorskej profilige hrá nepretržite od sezóny 2005/06. Už dnes je takmer isté, že po skončení kariéry sa ocitne v jej sieni slávy, no stále môže mať pred sebou ešte niekoľko rokov na najvyššej úrovni.

Čo všetko avšak môže stihnúť do konca základnej časti aktuálneho, na 56 duelov skráteného, ročníka? Uvažujme v racionálnych možnostiach a s variantou, že neutrpí nejaké vážnejšie zranenie, ktoré Rusa hrajúceho za Washington oberie o väčšiu porciu zápasov.

Posun do TOP 5 najlepších strelcov histórie NHL

TOP 5 je pomerne lákavá méta, pričom v tomto ohľade obzvlášť. Ovečkin je aktuálne so 711 gólmi na 7. mieste. Pred ním sú Phil Esposito (717) a Marcel Dionne (731). Streliť 21 gólov v 48 ostávajúcich dueloch je určite v jeho silách, 741-gólový Brett Hull a 766-gólový Jaromír Jágr ešte tentokrát prekonaní zrejme nebudú. I keď Hull, kto vie.

Posun do TOP 30 najproduktívnejších hráčov histórie NHL

Ovečkin má aktuálne na konte 1290 bodov a figuruje na 35. pozícii. Na TOP 30 stráca 48 bodov, čo znamená, že potrebuje v priemere bod na zápas, aby to dokázal. A keďže v úvodných 8 dueloch novej sezóny získal 12 bodov, nie je nemožné, aby to dokázal.

Posun na 1. miesto v počte presilovkových gólov

Ovečkin stihol v 1160 dueloch streliť až 261 gólov v počet výhode. To znamená, že sa v presilovke presadí asi dvakrát za deväť zápasov. Ak by to dokázal aj v tejto sezóne, na jej konci by bol na čísle 271 alebo 272. Historický líder Dave Andreychuk ich má 274, druhý Brett Hull 265. Teoreticky by sa mal posunúť z tretieho na druhé miesto, no ani posun na úplne čelo nie je nemožný.

Posun na 2. miesto v počte striel na bránu v histórii NHL

Táto štatistika sa už počíta niekoľko desaťročí, takže nemožno hovoriť o úplne celej histórii. Aj keď možno áno, keďže v “praveku” NHL sa hrávalo oveľa menej zápasov za sezónu. Aktuálne je v tomto ohľade Ovečkin na 3. mieste s 5577 strelami. Takže inak povedané, drží si kariérny priemer na úrovni takmer 5 striel na zápas. A keďže na druhého Jágra stráca len 80 striel, je takmer isté, že ho predstihne. Ray Bourque so 6209 pokusmi ešte pre tentokrát ohrozený nebude.

Posun do TOP3 v počte víťazných gólov

Hneď 111 zo 711 jeho gólov malo doteraz prívlastok víťazný. Niekedy je to aj dielo náhody, no ak ich dáte 3-ciferný počet, o niečom to napovedá. V tomto ohľade je Ovečkin na 4. mieste, pričom pred ním je so 118 víťaznými gólmi Phil Esposito, 120 ich má Gordie Howe a 135 Jaromír Jágr. A ak vezmeme do úvahy, že Ovečkin rozhoduje v priemere každý desiaty zápas v NHL, do ktorého nastúpi, mala by mu táto méta veľmi tesne uniknúť. Ale kľudne sa mu môže “zadariť” a poskočí rovno na druhé miesto.
Zdroj: Športovýmagazín.sk, Quanthockey.com | Foto: Twitter, Giphy.com