Aktuálne sa hrá, hoc pred prázdnymi tribúnami, už 27. ročník samostatnej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Uvidíme, aký divácky záujem bude o ňu po uvoľnení opatrení, keďže predtým s výnimkou play-off často štadióny zívali prázdnotou. Aké sú avšak možnosti do budúcnosti?

Hovorilo sa o tom už viackrát, no k žiadnym reálnym krokom nikdy neprišlo. Aj preto sú nasledovné možnosti len našimi predstavami, ktoré avšak nemusia byť nezmyselné. Toto sú podľa nás tri možnosti budúcnosti nášho “klubového” seniorského hokeja, ak teda nebudú hrať naše celky “donekonečna” len našu tradičnú hokejovú Extraligu.

Miesto č. 3: Zlúčenie slovenskej ligy a EBEL ligy

EBEL liga je nadnárodnou “rakúskou” súťažou, ktorú avšak hrajú či hrávali aj Znojmo, popredné maďarské, slovinské, chorvátske či talianske celky. Od sezóny 2020/21 v nej pôsobí aj HC Bratislava Capitals, ktorej vedenie uprednostnilo presun do nej pred postupom do našej najvyššej súťaže. Súťaž by mohla mať “slovenskú” a “neslovenskú” divíziu, pričom naše celky by sa stretli so zaujímavými súpermi zo zahraničia. Otázkou je, či by to nejako výraznejšie slovenského fanúšika nadchlo.

Miesto č. 2: Stredoeurópska Superliga

Na rozdiel od futbalu vládne v hokeji väčšina demokracia a vlastne neexistuje nejaký orgán ako “UEFA”, ktorý by zakazoval akékoľvek zlučovanie líg, presun klubov do inej súťaže a pod. Myšlienka akejsi európskej profiligy, ktorá by konkurovala NHL ći KHL už údajne na stole v minulosti bola, no realizácia sa neuskutočnila. Ale aspoň stredoeurópska súťaž, ktorú by hrali aj Švajčiari, Nemci, Česi, Rakúšania a pod. by mohla mať prestíž. Hoci formát, ako aj počet miesteniek pre Slovensko by bol otázny. Podobne tak aj prípadne úvahy o tom, či by to bola uzatvorená súťaž alebo naopak, dalo by sa do nej postupovať i z nej zostupovať do “národnej” ligy.

Miesto č. 1: Československá liga

Predošlá možnosť by zrejme lákala viacerých, no otázkou je, či aj Slovákov. Predsa len, ak by sme v nej mohli mať nejaké štyri kluby, nič by sa nevyriešilo, ba naopak, zvyšok by hral našu súťaž, ktorej kvalita i úroveň by hraničili s poloprofesionálnou. A taktiež, mentalita nášho fanúšika je trošku špecifická. Aj pre našu dlhú spoločnú cestu históriou s Českom by azda najviac ľudí u nás uvítalo návrat “federálnej” ligy. Otázkou by avšak v tomto prípade bolo, aký postoj by mali Česi, ktorí majú svoju stabilnú kvalitnú 14-člennú ligu. Myšlienka spoločnej ligy, ktorú by hralo v úvodnom ročníku viac tímov a vopred by sa určilo na akom počte by sa počet “utriasol”, podobne tak aj to, či by bola medzinárodná aj druhá liga, je avšak určite mimoriadne zaujímavá.

Ktorú z týchto možností by ste preferovali, prípadne vidíte budúcnosť len v samostatnej súťaži, ktorej treba postupnými krokmi vrátiť kvalitu?

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter