Ako ste zrejme behom ostatných dní postrehli, dlhoročná opora slovenskej reprezentácie, a aktuálne aj jej kapitán Marek Hamšík, má mať nové pôsobisko. Tým sa má stať dosť nečakane švédsky IFK Goteborg, pričom klub už má ušité aj prvé dresy s jeho menom. Je ale tento krok správny?

V prvom rade treba povedať, že je to Marekova voľba a je len na ňom, kde a za akých podmienok chce, alebo je ochotný hrať. Netreba teda rozhodne nejako nadávať na to, veď ani on nehovorí nám či vám, či je správne to, čo robíme. Pre slovenskú reprezentáciu tento krok, ale nemusí byť šťastným riešením. Prečo? Toto sú hlavné dôvody.

Hamšík ako “veľký kapitán” SSC Neapol

Štart súťaže

Allsvenskan, ako znie názov najvyššej švédskej ligy, ktorej počiatky siahajú do roku 1930, sa hrá (pre nás netradične) systémom jar-jeseň. Súťaž tradične začína až v apríli, tentokrát to bude behom víkendu 10.-11. apríla. To je avšak až po tom, ako Slovensko odohrá v dňoch 24., 27. a 30. marca prvé tri kvalifikačné duely o MS 2022 (proti Cypru, Malte a Rusku). To znamená, že až do toho obdobia bude Marek bez súťažného zápasu.

Kvalita súťaže

Allsvenskan je podľa európskych koeficientov až na 22. mieste v Európe, pričom práve medzi 21. a 22. miestom je určitý zlom v kvalite súťaží. Kvalita súťaže je totižto skôr zrovnateľná s ligami v Poľsku, Nórsku, Bulharsku či Azerbajdžane, čo veru nie je nijaká sláva. Oporu reprezentácie si predsa len predstavujeme konfrontovať sa s oveľa lepšími protivníkmi. Všetko dokladuje aj fakt, že Hamšíkova cena podľa Transfermarkt má byť aktuálne už asi len 4 miliónov eur, no aj to mu stačí na delené 1. miesto v rámci švédskej ligy, ktorej aktuálne kraľuje 4-miliónový Sead Haksabanović, a teda 21-ročný reprezentant Čiernej Hory.

behom neapolských časov bol rozhodne kondične i celkovo na oveľa vyššej úrovni

Samotný klub

Nielenže švédska liga je mimo záber bežného fanúšika, ale ani odborníci ju nemajú výraznejší dôvod nejako detailnejšie mapovať. Navyše, IFK Goteborg sa v predošlej sezóne umiestnil až na 12. priečke (zo 16 tímov), pričom po tom, ako v strede ročníka nevyhral až 14 duelov v rade, mu hrozil zostup. Predošlé sezóny ukončil na 10., 11. a 7. priečke, teda vždy cca v strede tabuľky. To znamená, že na tento klub nebude ani vyvíjaný nejaký väčší tlak a dal by sa to prirovnať napríklad k Fiorentine v Taliansku, Ružomberku u nás či Bilbau v Španielsku. Proste klub (pri všetkej úcte k vyššie menovaným), ktorý v podstate môže len prekvapiť. A to pre Mareka nie je práve najväčšia motivácia. Pre upresnenie, naposledy bol na výslní ešte v roku 2007, keď získať vo Švédsku double.

Každopádne, nechajme sa prekvapiť. No či bude pre Mareka dostatočnou prípravou pred európskym šampionátom odohrať tempom jeden zápas týždenne medzi 10. aprílom a 23. májom osem duelov, je diskutabilné.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook/Slovenský futbalový zväz