Nie je pravidlom, aby slovenskí bežci siahali na vrcholných svetových podujatiach na stupne pre víťazov. Sympatickej Púchovčanke Janke Zatlukalovej sa to však na premiérových majstrovstvách sveta v towerrunningu podarilo! Viac o tejto nevšednej bežeckej disciplíne a Jankinom katarskom dobrodružstve sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Janka, ako a kedy si sa dostala k behaniu a športu ako takému?

Športovala som odmalička. Už na základnej škole som chodila na atletické súťaže, kde som vyhrávala. Behanie ma chytilo, začala som sama behávať a postupne som sa dostala k trénerovi.

Ktorý z tvojich športových či osobných úspechov si najviac ceníš?

Čo sa týka športových úspechov, cením si ich viacero: nedávne 4.miesto z MS v towerrunningu, ďalej víťazstvo na polmaratóne na ČSOB Bratislava Marathon, víťazstvo na súťaži Olympijských nádeji v Budapešti alebo triumf v bežeckom závode Vokolo Príglu.

Kto ťa v tvojej kariére najvýraznejšie ovplyvnil?

Svojim spôsobom je to jednoduchá otázka, no veľmi zložitá odpoveď. Svojimi skúsenosťami a radami ma ovplyvnil v podstate každý tréner, s ktorým som prežila časť svojej športovej kariéry. Momentálne sú to tieto osoby: tréner Jiří Sequent, partner, fyzioterapeut a brat.

Čo pre teba znamená beh?

Beh je súčasťou môjho Ja.

Aktuálne žiješ a pôsobíš v Brne. Čo ťa motivovalo k odchodu zo Slovenska?

Pod odchodom zo Slovenska sa podpísalo viacero faktorov. Stagnovala som vo všetkých rovinách –  či už osobnej, pracovnej i športovej. Potrebovala som zmenu. Odišla som doslova zo dňa na deň.

Čomu, okrem behu, sa momentálne (profesne) venuješ?

Vzhľadom k tomu, že ma šport sprevádza po celý život, bolo rozhodnutie pri voľbe povolania jednoduché. Pôsobím ako fitness trénerka so špecializáciou na TRX, Gun-ex, Bosu, Kettlebells a na cvičenie s vlastnou váhou tela. Venujem sa aj TRX Sport medicine, pri ktorom ide v podstate o prepojenie prvkov kondičného tréningu a fyzioterapie. Pomáham zákazníkom dostať sa späť do života po zranení či úraze v kratšej dobe a s kondíciou, akú mali pred zranením. Teší ma, keď vidím na ľuďoch, ako menia svoje postavy i životný štýl.

Reprezentuješ Slovensko v towerrunningu. Predstavila by si nám tento šport?

Ako už samotný názov tejto disciplíny napovedá, ide o beh do schodov. Towerrunning je najmladšou odnožou behu. Na Slovensku i v Českej republike zatiaľ nepatrí medzi populárne športy, naozaj málokto vie, že sa vôbec niečo také behá. No už aj v blízkom zahraničí je situácia úplne iná – trebárs v Poľsku a Rakúsku sa towerrunning teší veľkej obľube. Towerrunningové podujatia sú vo veľkom propagované, priame prenosy zo závodov bežia na internete a v televízii, s čím úzko súvisí aj záujem sponzorov o tieto akcie, a nakoniec to najdôležitejšie, towerrunnig je ohromne populárny aj medzi samotnými bežcami. Pevne verím, že sa towerrunning postupom času dostane aj u nás na takú úroveň.

Ako sa vytrvalostná bežkyňa dostane k behaniu do schodov?

Stačí byť otvorená novým možnostiam. Kamarát ma zavolal na závody svetového pohára do Franfurktu nad Mohanom, kde som pri premiérovom štarte obsadila 3.miesto. Tento úspech bol zároveň impulzom ísť na ďalšie závody. Zatiaľ mám za sebou osem závodov, ten posledný sa konal v Banskej Bystrici ako prvý pretek Slovak Towerrunning Cup-u (druhé kolo Slovenského pohára v behu do schodov prebehne 21.6. 2015 v Bratislave a tretie, finálové kolo potom 17.10.2015 v Žiline. – pozn. autora).

Nedávno si sa zúčastnila towerrunningových majstrovstiev sveta. Tvoje dojmy z týchto pretekov?

Úžasné, fantastické…Boli to historicky prvé Majstrovstvá sveta v towerrunningu a konali sa v katarskej Dauhe. Preteky pozostávali z dvoch dní a boli skutočne náročné – v priebehu 2 dní sme absolvovali 3 závody v horúcom počasí. V úvodný deň majstrovstiev sveta sa ráno bežala kvalifikácia na 51.poschodie národného hotela The Torch, z ktorej postupovalo 30 mužov a 30 žien do ďalšej fázy – šprintu na 30.poschodie, pričom časový odstup medzi kvalifikačným závodom a šprintom bol 4 hodiny. Z týchto dvoch závodov – kvalifikácie a šprintu – vzišlo tímové poradie, v ktorom sme ako reprezentácia Slovenska v zložení Tomáš Čelko, Štefan Štefina a ja obsadili 5.miesto. Okrem rozdávania tímových medailí bola každému jednotlivcovi pridelená štartová pozícia vo finálovom behu, ktorý bol na programe druhého dňa. Vo finále sme absolvovali 150m nábeh pred hotelom The Torch a, podobne ako v kvalifikácii, výbeh až na jeho 51. poschodie. Celkovo sme vybehli 1304 schodov a nastúpali 240 výškových metrov. Štart samotného finále bol hromadný, 30 žien, respektíve 30 mužov štartovalo úplne rovnako ako to vidíme v závodoch F1 – každý pretekár mal svoj štartovací box. V konkurencii najlepších towerrunnerov sveta (napr. Andrea Mayer, Suzi Walsham a ďalší) som vybojovala 4.miesto, najvyššie umiestnenie spomedzi jednotlivcov českého a slovenského towerrunningu. Od bronzovej medaile ma pritom delilo len 11 sekúnd a keby sa bežalo o pár poschodí viac, bronz by mi neutiekol. Napriek tomu nie som vôbec sklamaná, 4. miesto z majstrovstiev sveta je obrovským úspechom a ten pocit po dobehu sa nedá opísať, treba ho zažiť.

A čo mimošportová úroveň majstroviev?

Úroveň majstrovstiev, čo sa týka celkového zabezpečenia a starostlivosti o pretekárov, bola naozaj vysoká, Nakoniec, taký je Katar – luxus všade, kam sa len pozriete. Každopádne si myslím, že katarskí organizátori nastavili svojim kolegom latku skutočne vysoko.

Je 4. miesto z MS v towerrunningu tvojim prvým výrazným výsledkom v tejto pomerne netradičnej disciplíne?

Áno, predsa len, boli to majstrovstvá sveta. No darilo sa mi aj na ME 2014, na ktorých som obsadila 5.miesto. Za úspech tiež považujem 10. miesto vo Svetovom pohári z roku 2014.

Uvidíme ťa v tomto roku behať aj na Slovensku?

Isto áno.

Aké sú tvoje ciele a plány do budúcna?

Behať seriál svetového pohára v Towerrunningu, ME v krose a mojim cieľom je samozrejme aj blížiaca sa olympiáda.

Trúfla by si si na beh z Brna do Púchova?:)